10 lutego 2016 Montaż żaluzji
Montaż żaluzji krok po kroku

Posiadając okna o standardowym rozmiarze oczekiwać można, że znajdą się takie żaluzje, które będą pasować wręcz idealnie. Czasami można także zapytać czy sprzedawca lub producent okien nie posiada w ofercie idealnie dopasowanych żaluzji, ponieważ wtedy już mamy pewność, że wszystko jest dobrze zorganizowane. Na pewno warto wybierać nieco dłuższe żaluzje i nieco szersze niż rama. Obecnie są one w różnych kolorach i przygotowuje się je z różnych materiałów.

Zalety żaluzji - Żaluzje charakteryzują się tym, że gwarantują nam świetną izolacją. Jeśli chcemy mieć zimą ciepłe powietrze wracające do pomieszczeń do wklęsła strona lamelek kierowana jest do środka. Gdy chcemy, by powietrze kierowane było ku górze to trzeba kierować lamelki na zewnątrz.

Różne systemy mocowania - Oferowane nam żaluzje są zróżnicowane, gdy chodzi o sposób montażu. Przygotowuje się zróżnicowane wsporniki, tak by każdy dopasował do swoich potrzeb odpowiednie rozwiązanie. Górną belkę można montować wspornikami. Najważniejsze jest to, że oferowane wsporniki pozwalają nam obecnie na różne formy montażu.

W zależności od tego jak wiele mamy przestrzeni przeznaczonej na montaż można zastosować: - mocowanie bezpośrednio do okna - montaż na ścianie nad oknem - montaż na suficie.

Mocowanie wsporników -  Na sam początek należy ustalić sobie, gdzie będzie się znajdował pierwszy wspornik. Wtedy można już to miejsce zaznaczyć i wywiercić pierwsze dziury. Gdy można już montować pierwszy wspornik to wykonywanie kolejnych elementów stanie się łatwiejsze. Potem montujemy szynę montażową i zaznaczamy również miejsce, w którym powinien znaleźć się drugi wspornik.

Pomiar szerokości wewnętrznej - Jeśli nasz wspornik jest już zamontowany można zmierzyć szerokość między nimi. Wykonując pomiar trzeba liczyć miejsce na zaślepki. Jeśli będzie się dało to można przygotować już konkretny rozmiar i przy użyciu piłki do metalu dostosować będzie można długość używanej szyny. Na czas pracy przy docinaniu szyny zabezpieczamy lamelki, tak by nie doprowadzić do ich uszkodzenia Następnie gdy mamy już przygotowaną szynę można zająć się przygotowaniem lamelek pod wymiar. Dopasowujemy szerokość lamelek tak by wszystko dopasowane było odpowiednio do okna, w którym żaluzje zostaną umieszczone.

Regulacja wysokości - Czasami żaluzja będzie zbyt długa i wtedy producenci pozwalają nam usunąć część lamelek, skrócić sznurki i tym samym żaluzja będzie już gotowa pod względem długości.

Zobacz również
Montaż żaluzji

W miesiącach zimowych wiele osób rozpoczyna planowanie montażu rolet zewnętrznych w swoich domach. Jest to inwestycja popularna, ponieważ pozwala niewielkim kosztem znacznie ulepszyć swoją...

Klasyczny sposób montażu rolet jest inwazyjny. Wymaga on wywiercenia dziur w ścianie lub suficie i zamocowania tam kołków, na których trzymają się potem rolety. Można też naruszyć...

Coraz częściej podczas projektowania wnętrz mieszkań stawiamy na naturalne materiały przyjazne dla nas i dla środowiska. Żaluzje drewniane lub bambusowe stanowią jedną z najbardziej...